Kthehu mbrapa

 

   
   

 

"LIBRI I MREKULLIVE"
 

"ABETAKA"
 

ARIU


Kafshė e egėr gjitare,
mishngrėnėse e trupmadhe.
Mjaltėn ia ka ėnda shumė,
dimrin e kalon nė gjumė.BLETA


Mizė me krahė e trup tė murmė,
mbledh nektarin lule me lulė.
Mjaltin, dyllin e bėn prore,
ėshtė punėtore shembullore.CIRIPUPJA


Zog me pendė tė murrmė e tė bardhė,
pak mė e vogėl se laraska.
Ecėn duke kėrcyer,
ē'emėr tė bukur paska!


ĒAKALLI


Kafshė gjitare grabitqare,
qė ushqehet me ngordhėsira.
Po ta dėgjosh trembesh fare,
kur lėshon angullima.DRERI


Kafshė pėrtypėse dythundrake,
me brirė tė degėzuar.
Rron nė tufa nėpėr male,
hapėron e gėzuar.DHELPRA


Ujkut dhe qenit i pėrngjet,
shumė e shkathėt turimprehtė.
Bishtin e gjatė si shtėllungė,
pulat merak i ka shumė.ELEFANTI


Jeton nė Afrikė e nė Azi,
trupmadh e veshgjėrė.
Me feēkėn e gjatė tė tij,
ha, pi dhe fton kopenė.ĖJNA


Dhi a dele fatkeqe,
qė i vogli i ka ngordhur.
Lėshon qumėshtin sit ė tjerat,
por me sy tė pėrlotur.


FLUTURA


Katėr krahė me luspa pluhuri,
zbukuruar me ngjyra tė ndryshme.
Ndėr livadhe nėpėr lule,
natyrėn e bėn tė hijshme.GAFORRJA


Jeton nėpėr lumenj e dete,
ka dhjetė kėmbė me nyjė.
Gėrshėrėt i ka me vete,
lėvizė kah t'ia mėsyjė.GJARPRI


Zvarranik e i pa kėmbė,
ndėr gurė e shkrepa jeton.
Me helm i ka dy dhėmbė,
po e preke tė kafshon.HARABELI


Zog i vogėl ngjyrėhiri,
kėmbėshkurtėr e sqepmadh.
Jeton nė tufė afėr njerėzve,
ndryshe e quajnė trumcak.IRIQI


Kafshė e vogėl gjitare,
trupin me gjemba fare.
Kur i kanoset rreziku,
mblidhet si top llastiku.JAGUARI


Kafshė e egėr mishngrėnėse,
larg nė Amerikė jeton.
Leopardit i ngjet shumė,
kur ulėrin tė frikėson.KETRI


Trupvogėl, bishtėgjatė e leshmurrmė,
kėmbėt e para tė shkurtėra pak.
Kėrcet e ngjitet nėpėr drunj,
arrat i ka shumė merak.LUANI


Mbret tė kafshėve e quajnė,
i fuqishėm haj medet.
Thonė se miu e shpėtoi,
kur njė ditė u zu nė rrjetė.LLOSKA


Peshk i ujėrave tė ėmbla,
me krapin shumė gjason.
Trupin e ka me shumė hala,
ndryshe edhe drangė i thonė.MIU


Mė i vogli ndėr gjitarė,
kėmbėshkurtėr e bishtgjatė.
Nė shtėpi ku macė s'ka fare,
del me shokė luan valle.NGJALA


Nė dete e lumenj jeton,
nė trup luspa s'ka.
Gjarpėrit shumė i gjason
mishin tė shijshėm e ka.NJILA


Peshk qė gjason me krapin,
tė bardhė e ka barkun.
Nga goja dukėt si ngjalė,
mishin e ka me shumė halė.ORANGUTANGU


Ėshtė majmun me trup tė madh,
pa bisht fare e me krahė tė gjatė.
Me dy kėmbė ec si me katra,
nė ishujt Borneo e Sumatra.PĖLLUMBI


Shpend gushėdalė e krahėshkurtėr,
lartė e gjatė fluturon.
Di dhe tė kėndojė bukur,
symbol i paqes i thonė.


QYQJA


Zog shtegtar i pyjeve,
me zė tė pėrvajshėm kėndon.
Fole tė vetėn nuk bėn,
nė ēerdhe tė huaj vezėt lėshon.ROSA


Shpend uji me qafė tė shkurtėr,
me sqep tė gjėrė dhe tė verdhė.
Kokėn e ka si ēufėr,
kėmbėt e hapura si pėllėmbė.RRĖQEBULLI


Kafshė e egėr mishngrėnėse,
me macet shumė pėrngjan.
Trupgjatė e bishtshkurtėr,
veshėt ngritur i mban.SORRA


Shpend me pendė tė zeza,
sqepin e ka pak tė kthyer.
Dėmton tė mbjellat dhe pemėt,
nga njerėzit ėshtė e urryer.


SHQARTHI


Kunadhe ndryshe e quajnė,
ėshtė mė i vogėl se dhelpėra.
Gėzofin e ka tė ēmueshėm,
me shkathtėsi ngjitet nė kreshka.TURTULLI


Zog shtegtar qė kėndon bukur,
nėpėr pyje ai jeton.
Pak mė i vogėl se pėllumbi,
lart nė qiell fluturon.THNEGLA


Mizė dheu me ngjyrė tė zezė,
ndryshe quhet milingonė.
Mbi dhe e bėn folenė,
nė familje tė gjėrė jeton.URITHI


Kafshė e vogėl turigjatė,
kėmbėt i ka si lopatė.
Jeton nėn tokė e gėrmon dheun,
dritėn s'e duron aspak.VJEDULLA


Kafshė mishngrėnėse gjitare,
ndryshe e quajnė baldosė.
Trupvogėl e turigjatė,
strofkėn e bėn thellė nė tokė.


XIXĖLLONJA


Kur vera e ngrohtė fillon,
njė dritė tė verdhė lėshon.
Poshtė e lart fluturon,
fėmijėt shumė i gėzon.XHITA


Shpend grabitqar e bishtbardhė,
me krahė tė mdhenj e tė shkurtėr.
Ndryshe quhet dhe fajkua,
me kthetra tė forta si putėr.
YLLI I DETIT


Kafshė deti trupshtypur,
pesė a mė shumė rreze ka.
Ngjyrėn e ka tė ndritur,
yjeve tė vėrtetė iu ngjan.
 ZEBRA

Kalė i egėr shumė i shkathėt,
rron nė kope nė Afrikė.
Me trupin lara-lara,
duket mjaft simpatik.

ZHAPIU

Hardhje me trup tė madh,
shpinėn me pikla tė bardha.
Bishtin e hollė dhe tė gjatė,
tė tremb kur tė del pėrpara.

 

 

Sh.B."RILINDJA", PRISHTINĖ, 2001