Shqipėria

 

Emri i shtetit:
Republika e Shqipėrisė
Kryeqyteti
Tirana
Qarqet administrative:
12 qarqe ; Qarku i Beratit, Qarku i Dibres, Qarku i Durresit, Qarku i Elbasanit, Qarku i Fierit, Qarku i Gjirokastres, Qarku i Korces, Qarku i Kukesit, Qarku i Lezhes, Qarku i Shkodres, Qarku i Tiranes, Qarku i Vlores
Pavarsia
28 Nėntor1912 (nga Perandoria Osmane)
Dita nacionale:
Dita e pavarsisė, 28 Nėntor (1912)
Kushtetuta:
e adaptuar me referendum popullor mė 28 Nėntor 1998
Ekzekutivi:
President i Republikės Alfred MOISIU (qė nga 24 Korrik 2002)
Kryeministėr Sali Berisha (qė nga 3 Korrik 2005)
Kabineti: Kėshilli i Ministrave i propozuar nga kryeministri, nominuar nga presidenti, dhe aprovuar nga parlamenti
Partitė politike dhe liderėt:
PAA [Lufter XHUVELI]; PDK [Nikolle LESI]; PKSH [Hysni MILLOSHI]; PAD [Neritan CEKA];  PAD II [Arben IMAMI]; PD [Sali BERISHA]; PLL [Ekrem SPAHIU]; PBLD [Teodor LACO]; (Balli Kombetar) ose PBK [Shpetim RROQI]; PDR [Genc POLLO]; PUK [Idajet BEQIRI]; PDR [Dashamir SHEHI]; PR [Fatmir MEDIU]; PDS [Paskal MILO]; PSD [Skender GJINUSHI]; PS [Fatos NANO]; PBDNJ [Vangjel DULE]
Lokacioni:
Evropa juglindore e kufizuar me detin Adriatik dhe Jon,  Greqinė, Maqedoninė, Kosovėn dhe Serbi dhe Malin e Zi
Koordinatat gjeografike:
41 00 N, 20 00 E
Sipėrfaqja:
gjithsej: 28,748 sq km
tokė: 27,398 sq km
ujė: 1,350 sq km
Kufijtė tokėsor:
gjithsej: 720 km
shtetet kufizuhese: Greqia 282 km,  Macedonia 151 km, Kosova - Serbia dhe Mali i Zi 287 km
Bregdeti:
362 km
Tereni:
kryesisht malorė
Elevacioni:
pika mė e ulėt: Deti Adriatik 0 m
pika mė e lartė: Maja e Korabit 2,753 m
Pasuritė natyrore:
petroleum, gas natyror , thėngjill, boksit, krom, hekur, nikėl, kripė,  hydroenergji

Populli

Popullsia
3,544,808 (Korrik 2004 pėr.)
Mosha:
0-14 vjeq: 26.4% (mashkuj489,363; femra 446,586)
15-64 vjeq: 65.3% (mashkuj1,184,670; femra 1,130,065)
65 vjeq dhe sipėr: 8.3% (mashkuj 135,177; femra 158,947) (2004 pėr.)
Mosha mesatare
gjithsej 28.2 vjeq
mashkuj: 27.6 vjeq
femra: 28.7 vjeq (2004 pėr.)
Shtimi i popullsisė:
0.51% (2004 pėr.)
Nataliteti:
15.08 lindje/1,000 vetė (2004 pėr.)
Mortaliteti:
5.02 vdekje/1,000 vetė(2004 pėr.)
Migrimi:
-4.93 migrant/1,000 vetė (2004 pėr.)
Nacionaliteti:
shqipėtar
 Grupet etnike
Shqipėtar 95%, Grek 3%, tjerė 2% (Vllah, Rom (Gypsy), Serb, Maqedon, dhe  Bullgar) (1989 pėr.)
note: in 1989, other estimates of the Greek population ranged from 1% (official Albanian statistics) to 12% (from a Greek organization)
Religjioni:
Musliman 70%, Shqipėtar Ortodoks 20%, Roman Katholik 10%
 
Gjuha:
Shqipe (zyrtarė - dialekti Toskė )

Komunikim

Telefoni - linje kryesore nė pėrdorim:

255,000 (2003)
Telefoni - mobil celular:
1.1 million (2003)
Kodi telefonik:
Kodi shtetėror - 355
Internet :
kodi shtetėror: .al
Internet hosts:
455 (2004)
Internet shfrytėzues:
30,000 (2003

Transporti

Hekurudha
gjithsej: 447 km
Rrugė:
gjithsej: 18,000 km
Vija detare:
43 km (2004)
Portet:
Durres, Sarande, Shengjin, Vlore
Aeroporte:
3 (11)
Heliporte:
1