Bukuri

Kthehu prapa

 

Receta, pak mish pėr tė jetuar mė gjatė

15.07.2006


Hani pak ose aspak mish, pėr tė jetuar mė gjatė. Kėshilla vjen nga njė grup shkencėtarėsh gjerman tė Qendrės kombėtare pėr kėrkimet mbi kancerin (Dkfz) tė Heidelberg, sipas tė cilės, nėse ndiqni njė dietė vegjetariane tė balancuar, mund tė ulni rrezikun pėr t’u prekur nga tumoret apo sėmundjet kardiovaskulare, tė ulet niveli i kolesterolit nė gjak, tė shmangni formimin e gurėve nė veshka apo nė tėmth, tė mbani larg diabetin dhe hipertensionin.

 

Nė studim, ekspertėt gjermanė kanė monitoruar, qė nga viti 1978 nė 1999, 2000 persona tė moshave nga 10 deri nė 70 vjeē, qė hanin pak ose aspak mish, nė krahasim me popullsinė nė pėrgjithėsi. Grupi i vėzhguar pėrbėhej nga vegjetarianė absolutė, tė ashtuquajturit “vegans”, qė nuk hanė mish, peshk, vezė, vegjetarianėt qė hanė vezė dhe bulmetra dhe nė konsumatorėt perėndimorė tė mishit. Ekspertėt kanė regjistruar nė brendėsi tė grupit qė kishin nė vėzhgim, njė mesatare prej 59 vdekjesh nė ēdo 100 persona tė popullsisė sė pėrgjithshme, nė tė njėtin hark kohor dhe nė tė njėjtin brez moshor.

 

“Por, -paralajmėrojnė studiuesit,- njė dietė me mungesė absolute mishi nuk ėshtė mė e shėndetshmja. Pėr ēdo 100 vdekje mes 'vegans', janė regjistruar 66 mes vegjetarianėve “tė plotė” dhe vetėm 60 ndėr ata qė i lejonin vetes ndonjė biftek herė pa here. Niveli i vdekshmėrisė ishte mė i lartė mes duhanpirėsve, e mė pak se 30% mes atyre qė merreshin me aktivitet fizik”.